Psi lifestyle

10 Naukowo udowodnionych zalet posiadania psa

Trwają odwieczne zatargi pomiędzy miłośnikami psów a „kociarzami”. Jeśli jesteś zwolennikiem posiadania psa to poznaj jakie jest 10 naukowo udowodnionych korzyści które z tego masz. Nie bez powodu psy są nazywane naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

dziewczyna z psem

1. MASZ ZDROWSZE SERCE.

Posiadanie psa redukuje ryzyko chorób serca. Już samo głaskanie obniża nasze ciśnienie krwi i redukuje poziom stresu. Chińscy naukowcy stwierdzili związek między posiadaniem psa a zmniejszonym ryzykiem choroby wieńcowej. Inne badania natomiast pokazują, że właściciele zwierząt domowych mają nieco niższy poziom cholesterolu i częściej przeżywają w przypadku zawału serca.

2. MASZ WIĘCEJ RUCHU.

Ludzie którzy mają psy mają o wiele większą motywacje aby regularnie wychodzić na spacery, biegać, czy zażywać ruchu podczas zabaw z psem. Oznacza to że wielu właścicieli zażywa nawet 30 minut ćwiczeń dziennie, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

3. JESTEŚ BARDZIEJ ODPORNY NA ALERGIE.

Podczas gdy sierść psa może być alergenem, jednocześnie mamy dowody na to że dorastanie w domu z psem sprawia, że dzieci mają mniejszą skłonność do rozwoju alergii w ciągu swojego życia. A korzyści dla dziecka mogą zacząć się już w okresie ciąży.

4. W OGÓLE RZADZIEJ CHORUJESZ.

Jeśli wierzyć reklamom środków czyszczących, ludzkość znajduje się w trakcie ciągłej wojny z zarazkami i bakteriami. I nie powinniśmy spocząć, dopóki wszystkich nie wytępimy. W rzeczywistości jednak ilość dezynfekcji, które robimy, powoduje, że jesteśmy bardziej chorzy. Nasze ciała nie nabierają odporności, gdyż zazwyczaj nie jesteśmy narażeni na zróżnicowaną mieszankę zarazków. Na szczęście psy są pokryte zarazkami! Posiadanie psa w domu oznacza, że bardziej zróżnicowane bakterie dostają się do domu i dostają się do wnętrza mieszkańców. Ludzie mieszkający z psami – zwłaszcza dzieci – chorują rzadziej  niż osoby mieszkające z kotami lub bez zwierząt.

5. TWOJE DZIECI BĘDĄ BARDZIEJ EMPATYCZNE.

W badaniu z 2017 r. przeprowadzonym wśród 1000 dzieci w wieku od 7 do 12 lat stwierdzono, że przywiązanie do zwierząt wszelkiego rodzaju zwiększa tendencję do współczucia i pozytywnego stosunku do zwierząt, co w konsekwencji owocowało lepszym samopoczuciem zarówno dziecka, jak i zwierzęcia. Dzieci z psami uzyskały najwyższą ocenę przywiązania do zwierząt domowych. Zauważono również, że psy mogą pomóc dzieciom regulować emocje, ponieważ mogą one wywoływać i reagować na zachowania dzieci. Oczywiście są też znakomitymi towarzyszami dziecięcych zabaw.

dziewczynka z pieskiem

6. BĘDZIESZ BARDZIEJ SZCZĘŚLIWY / SZCZĘLIWA.

Właściciele psów rzadziej cierpią na depresję niż właściciele innych zwierząt, a nawet dla tych ludzi, którzy mają kliniczną depresję, posiadanie zwierzęcia, którym można się zająć, może pomóc w wyjściu z epizodu depresyjnego. Ponieważ opieka nad psem wymaga rutyny i zmusza do aktywności, właściciele psów mają lepsze samopoczucie. Wzmaga je interakcja z psem i miłość otrzymywana od niego. Już nawet samo spojrzenie na zwierzaka zwiększa ilość oksytocyny – związku nazywanego hormonem „więzi”, który stymuluje ufność, szczodrość i współpracę.

wesoly pies i pani

7. MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O SWOJEJ OSOBOWOŚCI.

To jaki jest charakter Twojego psa może wiele powiedzieć na temat twojej osobowości. Badanie przeprowadzone w Anglii wykazało bardzo wyraźną korelację między osobowościami ludzi a typem psów, które posiadali. Obserwując swojego psa i jego zachowanie możesz wysnuć wiele wniosków opisujących twoje miejsce w przyrodzie i korelacje społeczne. Właściciele psów są też bardziej otwarci i przyjaźni.

doberman i jego pani

8. Pies może wykryć raka

Pewnie słyszeliście już o przypadkach gdy pies ostrzegł swojego właściciela o zagrożeniu. Psy węszyły lub lizały stwardnienie lub zgrubienie na ciele swojego pana / swojej pani. W ten sposób skłaniały do refleksji i przeprowadzenia badań. Wtedy to w wielu przypadkach okazywało się, że wykryto komórki rakowe, a przy wczesnym stadium znacznie łatwiej z nimi sobie radzić. Nie każdy wie że owe anegdotyczne dowody zostały poparte badaniami naukowymi, a niektóre psy wręcz są  szkolone w wykrywaniu raka.

9. Pies uratuje Ci życie

Co rusz można znaleźć w internecie czy w gazetach, a nawet w wiadomościach opowieści o bohaterskich psach. Bronią dzieci przed agresywnymi dzikimi zwierzętami, ochraniają przed napastnikami, wyławiają tonących, ratują z pożarów, chronią zagubionych przed zamarznięciem, odnajdują zaginionych. Oto kolejny dowód, że psy to z pewnością nasi najlepsi przyjaciele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *