Pies ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska – pierwsze dni nowego psa w domu

W twoim domu ma pojawić się lub pojawił się nowy pies. To nie ważne czy jest to pies rasowy, czy mieszaniec. Niezależnie od tego czy jest to małe szczenię, czy  przygarnięty straszy pies, jest to zawsze ekscytujące wydarzenie. Rozpoczynasz nową podróż życia ze swoim psem. Od teraz on jest nową częścią twojej rodziny!

psie oczy

Czy warto adoptować psa ze schroniska?

Jak  myślisz, dlaczego ludzie adoptują psy ze schroniska? W dużej mierze skłania do tego wspaniałe poczucie ratowania psiego życia. W zamian za odmianę losu zwierzęcia zyskujemy wiernego, wdzięcznego przyjaciela, który umili nam niejedno popołudnie. Pies wprowadzi w nasze życie więcej radości, więcej ruchu, a dzieci lepiej się rozwijają przy zwierzętach.

Początki w nowym miejscu

Właśnie adoptowałeś nowego szczeniaka, a on jest teraz w swoim nowym domu, ale twój pies jeszcze tego nie rozumie. Jest najprawdopodobniej zdezorientowany, zestresowany i niepewny co do swojej przyszłości. Wykaż się dobrą opieką i cierpliwością, a przejdziecie przez ten okres gładko.

Przyniesienie psa ze schroniska, nawet jeśli jest to już troszeczkę starszy pies, w dużej mierze przypomina adopcję szczeniaka. Jest wiele elementów które musisz zapewnić swojemu czworonogowi – jak miski z karmą i wodą i legowisko. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji przeczytasz TUTAJ.

Każde doświadczenie z nowym psem w domu jest inne. Każdy pies jest wyjątkowy!

Dzień 1 – zapoznanie się z nową sytuacją

Twój nowo przyjęty pies musi się oswoić z sytuacją. Jedne przyzwyczajają się szybciej inne potrzebują troszeczkę więcej czasu. Zależy to od charakteru psa i jego wcześniejszych przeżyć. W tym wypadku cierpliwość i spokój się opłaca.

Zanim wprowadzisz psa do domu, zabierz go na spacer, aby załatwił swoje potrzeby. Być może przed adopcją spacerował już z tobą gdy był jeszcze pod opieką schroniska, więc nie będzie czuć się pewniej.

Pierwszy dzień w nowym miejscu powinien być spokojny. Utrzymuj spokój i ciszę. Wizyty znajomych aby obejrzeli pieska najlepiej odłóż na późniejsze dni.

Ważne jest, aby dać swojemu nowemu psu miejsce przeznaczone właśnie dla niego. Wybierz obszar swojego domu, w którym twój nowy członek rodziny będzie mógł się zrelaksować. Może to być zwykły koc lub profesjonalne legowisko.

Usiądź wygodnie i obserwuj swojego nowego najlepszego przyjaciela. Pozwól mu przyjść do ciebie, jeśli masz dzieci, nie pozwól im powiesić się na psie, przytulić go, przyłożyć twarze do twarzy psa itp. Innymi słowy, wyjaśnij swoim dzieciom, że muszą dać nowemu psu trochę miejsca na chwilę.

piesek

Na noc pochowaj wszelkie przedmioty które mogłyby wydać się niezłą pokusą do gryzienia i żucia na rozładowanie stresu. Wieczorem wyprowadź psa na spacer. Ilość wrażeń i wieczorna przechadzka powinny zapewnić mu mocny sen.

Dzień 2 – budowanie strefy komfortu

Drugiego dnia twój pies może chcieć poznać jego otoczenie bardziej. Każdy pies jest inny; więc nie przejmuj się, jeśli twój nowo adoptowany pies woli chować się pod stołem. Jest to całkowicie normalne. Niektóre czworonogi potrzebują jedynie odrobinę więcej czasu na oswojenie się.

Ale jeśli twój pies stanie się zbyt swawolny, to od początku bądź konsekwentny w wyznaczaniu granic. Pies musi mieć jasne czy może wchodzić na kanapę i łóżko. Niektórzy właściciele zezwalają inni nie. Nie może być jednak sytuacji gdy z początku sami zezwalamy, a potem się na psa złościmy gdy to robi. Jasno wyznaczone granice są bardzo ważne dla twojego psa.

labrador

Pamiętaj, że twój nowy pies nigdy nie widział lub nie doświadczył rzeczy, które uważasz za oczywiste. Schody, winda, telewizor, dzieci, rowery itp. mogą być dla niego dziwne. Pies może różnie reagować. To naszym zadaniem jest go uspokoić i oswajać. Nie unikaj rzeczy, które sprawiają, że się boi, ale powoli pokaż mu, że nie ma się czego bać. Oswajaj go, odwracaj uwagę, skojarzaj z pozytywnymi rzeczami (np. smakołykami) lub spraw aby te bodźce ignorował uznając za nieistotne.

Dzień 3 i następne - tworzenie rutyny dla twojego psa

Powoli twórz dzienną rutynę dla psa. Wychodź na codzienne spacery, aby poznawał okolicę. Każdy pies potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowego miejsca. Więc nie spiesz się. Daj mu czasem coś obwąchać, ale pamiętaj, że na spacerze to Ty prowadzisz, a nie psi nos.

Starszy pies powinien instynktownie załatwiać się na zewnątrz, ale jeśli w nowym domu ma z początku wypadki w domu, nie przejmuj się – to całkowicie normalne. Z czasem się nauczy.

Psy i ludzie dążą do realizacji harmonogramu. Karm swojego psa o takich samych porach, chodź regularnie na spacery, itp. Niedługo przyzwyczaicie się oboje. Pies będzie wiedział kiedy spodziewać się miski czy spaceru, a jego trawienie i potrzeby fizjologiczne uregulują się.

Jeśli twój pies czuje się w miarę pewnie możesz rozpoczynać szkolenie prostych komend i zabawy. Psy są naprawdę pojętne.

Gdy adoptowany pies nie chce jeść

Nie martw się, jeśli twój pies nie chce jeść przez pierwszych kilka dni. Jest to całkowicie normalne. Aby uniknąć dolegliwości trawiennych, staraj się na początku karmić go tym samym jedzeniem, które jadł do tej pory. Po jakimś czasie możesz wprowadzać stopniową zmianę diety. Upewnij się że pies ma stały dostęp do wody pitnej. Jeśli brak apetytu będzie się utrzymywał dłuższy czas skonsultuj się z weterynarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *