Psie Tipy

Co robić gdy pies nie przychodzi na zawołanie?

Zdarzają się wśród właścicieli psów sytuacje gdy pies nie przychodzi na zawołanie. Zamiast tego po prostu stoi, siedzi lub kładzie się i patrzy na wezwanie właściciela. Czasem zdaje się że całkiem nie dostrzega znaczenia prośby właściciela lub po prostu nie może jej skojarzyć i zrozumieć. Dlaczego pies nie przychodzi na zawołanie? Co zrobić aby przychodził? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Twój pies nie rozumie polecenia?

Niby banalnym, aczkolwiek nie zawsze oczywistym powodem, dla którego twój pies nie przychodzi na zawołanie jest to, że nie rozumie komendy. Problemem polega na tym, że właściciel z góry zakłada, że zwierzę rozumie, co oznaczają wypowiadane słowa niezależnie od sytuacji. Tymczasem Imienia psa u zywamy nie tylko wtedy gdy chcemy go przywołać. Czasem zwracamy się tak gdy go chwalimy lub gdy o nim rozmawiamy. Komenda „chodź” nawet gdy jest skuteczna w domu, może nie przynieść oczekiwanego efektu na spacerze, jeśli nie została przećwiczona w róźnych sytuacjach, a wokół jest mnustwo rozpraszających zapachów, czy też ludzi i zwierzątek.

Staraj się ćwiczyć komendę przywołania w różnych miejscach i sytuacjach, a z czasem stanie się ona dla psa naturalna.

„Chodź” oznacza koniec zabawy?

Psy są bardzo inteligentnymi stworzeniami i wybierają to co w ich opinii jest dla nich lepsze. Twój pies niechętnie przyjdzie na zawołanie, jeśli skojarzy, że zawsze jest to najmniej atrakcyjna opcja. Kończy się zabawa, trzeba wracać i zostawić moc wrażeń. Twój pies musi się wybiegać. Potrzebuje ruchu i odrobiny radości. Twój pupil będzie słuchać znacznie chetniej gdy jego potrzeby będą spełnione

 

Postaraj się również aby komenda przywołania nie kojarzyła się z zakończeniem zabaw. Wołaj swojego psa nie tylko kiedy trzeba wracać do domu, ale też po to aby się z nim pobawić, dać zabawkę, smakołyka, dać komendę lub zabrać w inne miejsce. W ten sposób komenda będzie się kojarzyć co najmniej neutralnie, dzięki czemu twój pies chętniej do Ciebie przybiegnie.

Zabawa w "złap mnie jeśli potrafisz"?

Częśc włascicieli, będąc w domu, bawi się ze swoimi czworonogami udając że chca je złapać i uśmiechem reagując na wymykanie się pupila. Gdy jednak pies na dworze zamiast dać się zapiąć na smycz próbuje zabawę powtórzyć, dla jego pana bądź pani, może to być niepożądane. Próbując złapać zwierze możemy jedynie intensyfikować jego zabawę. Najlepiej wtedy odpuścić gonitwę i poprosić psa o inną komendę np. siad. Jeśli pies ją wykona koniecznie trzeba go pochwalić i nagrodzić.

Co zrobić, gdy nasz pies ucieka i nie chce przyjść na zawołanie?

Nie jest to łatwa sytuacja i może być flustrująca. Czasem niewiele możesz zrobić. Przede wszystkim daj psu się wybiegać. Kilka minut powinno być wystarczające. Następnie przekup swojego psa patykiem (z pewnością lubi chwytać je w pysk) lub smakołykiem.

Bezwzględnie nie karć psa – chyba nie chcesz aby kojarzył że jeśli do Ciebie przyjdzie to będzie ukarany.

Następnie zadbaj o to by w przyszłości pies chętnie do Ciebie przybiegał.

Jak nauczyć psa, aby przychodził na zawołanie?

„Chodź” oznacza smakołyk

Tak, wiem – łapówka. Ale zaufaj mi, w tym wypadku naprawdę działa. Spraw by Twojemu psu przywołanie kojarzyło się pozytywnie, a zauważysz że zwiększy się jego posłuch i chęć wykonania komendy. Nie chodzi o to by zawsze psu dawać nagrodę, ale do czasu aż się nauczy, a następnie od czasu do czasu dla przypomnienia i utrwalenia skojarzeń.

Kontroluj sytuację

Szkolenie psa umacnia jego posłuch. Trenuj z psem rożne komendy i zachowania. Nie chodzi nawet o profesjonalne szkolenie, ale komendy typu „siad”, „leżeć” czy „zostaw” już wpłyną pozytywnie na postawę Twojego psa i jego stosunek wobec Ciebie.

Radość ze zwycięstwa

Psy są zwierzętami bardzo mocno nastawionymi na zwycięstwo. Ich przodkowie – wilki musiały zwyciężać w pogoni za ofiarą aby przetrwać. Gdy pies zostaje uwolniony od smyczy jest szczęśliwy, radosny i ma mnóstwo energii do biegania. Pozwól mu ową energię rozładować. Pies naprawdę potrzebuje pobiegać – czy to z innymi psami, czy przy aportowaniu, czy po prostu pokręcić kółka bez celu.

Jeśli przez ostatnie dni padało i twój pies nie miał zbyt dużo ruchu, a w tym momencie udało mu się uwolnić – te kilka minut szaleństwa może być dla niego szczególnie trudne do opanowania. Daj mu się wyszaleć. Zawsze staraj się zapewnić swojemu psu odpowiednią ilość ruchu, a będzie Cię słuchać znacznie chętniej.

Jedna czytelna komenda

Zapewne gdy wołasz swojego psa używasz kilka różnych słów lub głosów – jego imię, „chodź”, gwizdanie, „piesku”… Nic w tym dziwnego, gdyż większość ludzi ma dośc szeroki wybór takich poleceń. Na początku postaraj się jednak aby pies nauczył się prostego „chodź”, ponieważ im więcej zwrotów, tym bardziej niespójne jest polecenie dla naszego psa lub szczeniaka. Pamiętaj że „chodź” i „do nogi” to dwie różne komendy i nie wprowadzaj zbyt dużo słów na przywołanie. Spraw żeby chodź było rozumiane jako „przyjdź do mnie a otrzymasz smakołyka i będziesz mógł bawić się dalej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *