Psie Tipy

Co zrobić aby pies nie gryzł Twoich butów?

Z perspektywy psa buty stanowią kuszącą kombinację: wabią zapachem, są przyjemne do żucia i są  łatwo dostępne. Co najważniejsze zapach butów czy papci kojarzy się z ich właścicielem. Jak zatem przekonać psa by nie gryzł twoich pantofli, adidasów i klapek? Najlepiej jest przeciwdziałać zanim się tego nauczy, ale spokojnie jeśli się już na o skusił, to pamiętaj że nasze czworonogi są bardzo pojętne i można je tego oduczyć. 

pies gryzie but

Na początek przyjrzyj się sposobom funkcjonowania swojego psa, jego harmonogramie dnia i jego nawykom żucia czy gryzienia. Wiele psów rozwija destrukcyjne problemy z żuciem z nudów, stresu, frustracji i niepokoju. Zwróć uwagę czy twój pies ma wystarczająco dużo zabaw i stymulacji umysłowych w ciągu dnia? Czy twój pies żuje buty tylko wtedy, gdy zostaje sam w ciągu dnia? Czy twój pies ma dostęp do odpowiednich zabawek do żucia? Czy twój pies jest szczeniakiem w fazie ząbkowania?

Chociaż prawdą jest, że zmęczony pies jest dobrym psem, należy pamiętać, że buty zawsze zachowują dla niego pewien urok. Psy zaś jako oportunistyczne istoty prawdopodobnie nadal będzie kusić perspektywa zabawy nimi, szczególnie jeśli są łatwo dostępne.

Zabawki do gryzienia

Po pierwsze zainwestuj w bezpieczne, trwałe zabawki do żucia. Wybierz tylko te wytrzymałe. Omijaj te które są z miękkich materiałów, które pies z łatwością rozpruje, lub te które posiadają wypustki które pies z łatwością mógłby odgryźć. Daj psu wybór doznań – kształtu i materiału wykonania.

pies labrador z butem w pysku

Jeśli twój szczeniak, mimo wszystko woli buty do gryzienia, często jest to znak, że zabawki do gryzienia przerywają konkurencje atrakcyjności. Aby to zmienić i uczynić zabawki bardziej zachęcającymi baw się nimi z psem, aby je polubił. Wybierz również zabawki które możesz wypychać  smakołykami i te które wydają ciekawe dźwięki lub są z materiału i kształtu który dostarcza ciekawych doznań. Twój pies z pewnością zainteresuje się nimi, zamiast uważać je za nudne jak wczorajsze wiadomości.

 

Przydatne tutaj będą:

  • zabawki z tworzywa sztucznego a ‘la guma
  • piłeczki i piłki
  • piłeczki z wypustkami
  • piszczałki i drewienka
  •  inne zabawki przeznaczone do gryzienia

Pamiętaj,

kupując zabawki na KarmimyPsiaki.pl wspierasz zwierzęta w schroniskach

Smakołyki do żucia

Jeśli twój pies czuje szczególny pociąg do skórzanych butów to zauważ, że są one w zasadzie traktowane jako zwierzęce skóry. Niewiele różnią się od świńskiego ucha lub suszonych kawałków zwierzęcych do żucia dla psa.

Pamiętaj,

kupując smakołyki na KarmimyPsiaki.pl wspierasz zwierzęta w schroniskach.

Trenuj komendę „zostaw”.

Umieść jeden but na środku pokoju i usiądź obok niego. W momencie, gdy pies idzie w jego kierunku, odbierz go jako swój, mówiąc „zostaw”, zakrywając go jedną lub obiema rękami. Kiedy szczeniak się wycofuje i poddaje się próbie, nagródź go – powiedz „dobry piesek” i natychmiast daj mu smakołyk. Powtarzaj kilka razy.

Jeśli szczeniak przestaje próbować dostać się do buta, kiedy słyszy, że mówisz „zostaw” i patrzy na ciebie w oczekiwaniu na smakołyk to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. W tym momencie możesz próbować komendy „zostaw” bez zakrywania butów rękoma.

Umocnij komendę

Gdy pies zorientuje się mniej więcej o co chodzi, dodawaj pewne wyzwania umacniając komendę i wzmacniając posłuch. Odsuń się od buta i obserwuj psa. Ponieważ odchodzisz od przedmiotu, twój pies może zinterpretować to jako znak, że rezygnujesz z buta. W tym momencie może zakładać, że ma zielone światło. Gdy tylko skieruje się w kierunku buta, powiedz „ zostaw ”. Jeśli usłucha i spojrzy na ciebie, powiedz „dobry piesek” i daj nagrodę.

Takie szkolenie może potrwać kilka dni. Aby umacniać jego efekty na zakończenie sesji szkoleniowej możesz nagradzać psa większą nagrodą. Na przykład zabawką wypełnioną smakołykami.

Czy zawsze chować wszystkie buty?

Niektórzy specjaliści doradzają aby dla zapobiegania chować wszystkie buty w miejscach niedostępnych dla psa. Faktycznie na etapie kiedy pies ma już nawyk żucia twoich laczków taki zabieg jest uzasadnionym. Gdy jednak oduczysz swojego czworonoga pociągu do butów to powinien być on również oswojony z obecnością obuwia, aby nauczyć się ignorować jego obecność. W innym wypadku gdy przytrafi się Tobie lub twoim gościom zostawić obuwie w dostępnym miejscu dla psa może stać się pokusą na nowo.

sczenie i but

Zapewnij psu ruch i aktywności

Czasem gryzienie różnych przedmiotów wynika z nudów, stresu, frustracji lub niepokoju. Pamiętaj aby zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, biegów, spacerów, zabaw intelektualnych (chociażby aportowanie, czy szukanie). Ważną kwestią jest że każdy pies wymaga towarzystwa. Jedne potrzebują go więcej, inne mniej. Dobrze jest przyzwyczajać psa za szczeniaka do samotności coraz dłuższymi etapami – zaczynając od kilku minut. Pies nauczony samotności za młodu prędzej będzie akceptował zostawanie samemu na jakiś czas.

Psy są bardzo inteligentnymi stworzeniami. Pamiętajmy że większość problemów jakie z nimi mamy wynikają z naszych niedopatrzeń, lub braku poświęcenia wystarczającej ilości czasu i uwagi. Na szczęście nasi pupile bardzo szybko się uczą i są bardzo pojętne. Kochają też swoich właścicieli i możesz być pewny że niczego nie robą na złość, czasem po prostu potrzebują jedynie trochę więcej troski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *