Zdrowie psa

Jak często trzeba szczepić psa?

Szczepienie psa jest obowiązkiem jego właścicieli. Jedne szczepienia są nakazane przez prawo, inne są zalecane przez lekarzy weterynarii. Czy wiesz które szczepienia są niezbędne, a które można ewentualnie rozważyć jako dodatkowe ?              

troska o psa

Z punktu widzenia medycyny szczepienia dzielimy na zasadnicze, którym powinien być poddany każdy pies i dodatkowe(zalecane w wyjątkowych sytuacjach). Każdy opiekun psa chciałby cieszyć się jego towarzystwem jak najdłużej, dlatego trzeba mieć świadomość że jedynie szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest wystarczające. Możesz zapytać o to każdego lekarza weterynarii. Sami oni zalecają i proponują przy okazji innych wizyt

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Dlaczego warto szczepić?

Szczepienia chronią twojego psa przed bardzo groźnymi – wręcz zabójczymi chorobami. Wbrew temu co mogłoby się przypuszczać szczepionki dla psów nie są drogie. Tych zasadniczych nie jest wcale tak dużo. Wykonuje się je kilka razy w ciągu roku, a dla starszego psa możemy zamknąć się w jednej/dwu wizytach u weterynarza. Dzięki odrobinie wysiłku możemy cieszyć się zdrowiem i bezpieczeństwem naszego pupila.

Sczepienia szczeniąt

Przez pierwsze dni życia szczenięta są zazwyczaj bezpieczne od większości zakażeń, dzięki odporności przekazywanej na nie przez mleko matki. Cykl szczepień zaleca się rozpoczynać po ukończeniu 8. tygodnia życia psa. Wcześniejsze szczepienia mogą być nieskuteczne, właśnie ze względu na przeciwciała które szczeniak otrzymał od suki wraz z siarą. Jakkolwiek w niektórych wypadkach podaje się specjalną szczepionkę już w 5. czy 6. tygodniu.

słodkie szczenie

Szczepienie to obejmuje takie choroby jak nosówka i parwowiroza. Kolejne szczepienia wykonuje się zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Przykładowo w 9. i 12. tygodniu (różne źródła podają różne terminy – dlatego najlepiej zdać się właśnie na lekarza weterynarii). Pierwszemu obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie poddaje się psy w około 15 tygodniu życia.

Po upływie 12 miesięcy konieczne są szczepienia przypominające.

Obecnie jedna szczepionka często zawiera mieszankę różnych antygenów, dzięki czemu jedno wstrzyknięcie uodparnia zwierzę na zestaw kilku różnych chorób.

Jak często szczepimy psa dorosłego?

Do 3. roku życia psa szczepimy go co roku. Są to szczepionki wieloskładnikowe (nosówka, parwowiroza, adenowirusy, choroba Rubartha i wirus parainfluenzy + ewentualnie inne)

Powyżej 3. roku życia szczepimy psa co 2-3 lata. Również szczepionkami wieloskładnikowymi (zestawy jak powyżej 5-ciolub więcej składnikowe)

Przeciwko wściekliźnie psa szczepimy nie rzadziej niż co 12 miesięcy. 

NOSÓWKA

Nosówka to wysoce zakaźna, wirusowa choroba psowatych. To choroba której z pewnością nie chciałbyś poznać u swojego psa, cechuje się bowiem ciężkim przebiegiem i wysoką śmiertelnością. Należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych psów i występuje na całym świecie. Zachorowanie może nastąpić u psów w każdym wieku, najczęściej jednak występuje u szczeniąt w wieku kilku miesięcy.

Początkowe objawy obejmują gorączkę, wydzielinę z oczu i nosa, słaby apetyt i kaszel. W późniejszych stadiach może wpływać na centralny układ nerwowy, powodując objawy takie jak drgawki, osłabienie kończyn i zaburzenia równowagi. Poważne przypadki mogą być śmiertelne, a jeśli pies wyzdrowieje, może cierpieć na napady i ciągłe problemy zdrowotne. Nie ma idealnego lekarstwa. Najlepszym sposobem jest tylko zapobieganie poprzez szczepienia.

PAROWIROZA

Parowiroza to kolejna wysoce zakaźna choroba, która często kończy się śmiercią i jest bardzo kosztowna w leczeniu. Atakuje głównie psy młode, ale nie omija również starszych. Wirus rozprzestrzenia się poprzez skażone odchody dotkniętych chorobą psów i może pozostać aktywny w środowisku przez okres nawet do dziewięciu miesięcy.

 Wirus wywołuje silne wymioty i biegunkę, co prowadzi do tego, że pies lub szczeniak stają się bardzo słabe i odwodnione. Choroba jednak może mieć różny przebieg w zależności od szczepu wirusa, kondycji zwierzęcia i jego wieku. Najskuteczniejszą metodą walki z chorobą są szczepienia. Dlatego warto szczepić swoje czworonogi.

ADENOWIRUSY i choroba Rubartha

Adenowirusy to patogeny wywołujące szereg różnych infekcji, najczęściej układu oddechowego, lub choroby Rubartha czyli zakaźnego zapalenia wątroby psów. W obu przypadkach choroba jest przenoszona przez ślinę, mocz, kał, krew lub wydzielinę z nosa zakażonych psów, a sam wirus może żyć przez wiele miesięcy.

Kaszel kennelowy

Kaszel kennelowy to zespół schorzeń wywoływany przez adenowirusy typu 2, wirusy parainfluenzy, bakterie krztuśca (Bordetella). Do zakażeń dochodzi głównie w dużych skupiskach zwierząt – hodowle, schroniska, wystawy, giełdy. Zazwyczaj choroba ustępuje samoistnie po 7-14 dniach. Czasem jednak dochodzi do poważnych powikłań – chronicznej i nieodwracalnej niewydolności układu oddechowego

Napady suchego kaszlu mogą pojawiać się przy zmianach temperatury lub po wysiłku. Inne objawy to gorączka i apatia. Możliwy jest również katar (wodnista lub ropna wydzielina z nosa). Zdarzają się również przypadki przechorowania bezobjawowego.

Leptospiroza

Leptospiroza Jest to poważna, zagrażająca życiu choroba, która może szybko postępować i prowadzić do niewydolności narządów. Rozprzestrzenia się w moczu zakażonych zwierząt, które mogą zanieczyścić wodę lub glebę. Choroba przenika do ciała przez oczy, nos, usta lub złamaną skórę.

Objawy obejmują nadmierne pragnienie, gorączkę, ból mięśni i wymioty. Choroba może również zakażać ludzi. Pomocne będą antybiotyki, ale często będą występować też inne długotrwałe komplikacje zdrowotne.

Wścieklizna

Obowiązkowe szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest wymagane we większości krajów Unii Europejskiej.

Jak przygotować psa do szczepienia?

Pies którego przyprowadzamy na szczepienie musi być zdrowy i powinien być odrobaczony. Na tydzień przed planowanym szczepieniem obserwujmy psa aby upewnić się że nie ma żadnych objawów infekcji. Przed zaszczepieniem lekarz z pewnością zbada psa: sprawdzi temperaturę, osłucha i oceni węzły chłonne, a także sprawdzi, czy zwierzę było już szczepione i jakimi szczepionkami.

Psa nie należy szczepić:

  • w trakcie choroby lub gdy jest osłabiony, np. po chorobie, odwodnieniu, silnym stresie
  • po kuracji niektórymi lekami, (wszelkie leki skonsultować z lekarzem weterynarii)
  • gdy jest zarobaczony, ma pchły, wszy lub inne pasożyty
  • gdy podczas poprzednich szczepień wystąpiły niepożądane reakcje
  • Nie szczepi się również ciężarnych suk

Ile kosztuje szczepienie psa?

Ceny szczepionek zaczynają się od dwudziestu kilku złotych. Szczepionka wieloskładnikowa kosztuje około 55zł , ale zdarzają się i szczepionki nawet do 100zł. Większość „typowych szczepionek oscyluje jednak w granicach 30 – 45zł

Rozpieszczamy swoje czworonogi napełniamy im miski karmą wysokiej jakości, kupujemy smakołyki i zabawki. Wyprowadzamy na spacery i zabawy. Każdy opiekun psa chciałby cieszyć się towarzystwem swojego psa jak najdłużej. Dbajmy więc też o ich zdrowie i pamiętajmy o regularnych wizytach u weterynarza.

pies małe szczenię

źródła:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zwierzeta-domowe/kalendarz-szczepien-psa-szczepienia-obowiazkowe-i-zalecane-aa-rgLR-Nen4-rBic.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *