Psie charaktery

Jak wybrać rasę psa?

Pies jaki jest każdy widzi – można by rzec parafrazując Witkacego. Aczkolwiek my właściciele tych wspaniałych czworonogów wiemy, że każdy pies jest inny. Każdy ma swój charakter i swoje „poglądy polityczne”. A czasem się dziwimy, jak bardzo są do nas podobne. Jak wybrać zatem rasę psa tak aby on najlepiej do nas pasował oraz aby wszystkim (zarówno domownikom jak i zwierzętom i sąsiadom) żyło się dobrze. 

szczenięta rożnych ras

Przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) zarejestrowanych jest ponad 300 ras psów. Ponadto jest cała masa tzw. mieszańców.  Owszem istnieje zakaz rozmnażania psów bez rodowodu, jednak nie każdy właściciel zwierząt się do niego stosuje. Wiele takich zwierząt trafia do schroniska, lub po prostu są rozdawane. Niektóre cechy psa można jedyne przewidywać po rodzicach lub wyglądzie szczenięcia. Wiele innych zależy od wychowania psa przez nas. Tak więc wybór jest ogromny. Niemalże każdy znajdzie rasę lub typy psów odpowiednich dla siebie.

Czym się kierować przy wyborze rasy psa?

Przede wszystkim psa trzeba dostosować do siebie i do swoich możliwości, a następnie do swoich preferencji. Przykładowo jeżeli mieszkasz w kawalerce i chcesz mieć charta, to musisz być świadom jakie to zwierz ma potrzeby i wiedz że na Tobie spoczywa odpowiedzialność aby je spełnić.

Ogólnie chodzi o to, że każda rasa ma jakieś cechy charakterystyczne dla siebie. Znaczna część charakteru leży w genach. Pozostała część zależy od tego jak psa wychowamy. Również potrzeby takiego psa w dużej mierze są determinowane przez rasę. A przecież to proste!   Lubimy leżeć na kanapie to wybieramy kanapowca, a jak lubimy biegać to „północniaka”. Oczywiście teraz generalizuję, ale w dużej mierze tak rzeczywiście jest.

szceniak psa

My właściciele psów kochamy swoje czworonogi, troszczymy się o nie i chcemy aby były szczęśliwe. W końcu stają się jakby członkiem naszej rodziny. Dlatego przy wyborze rasy starajmy się wybierać tak aby zarówno zwierzęciu żyło się dobrze z nami, a nam dobrze z nim. Przykładowo duże psy obronne wybieraj tylko gdy masz silny, ale spokojny charakter, abyś takiego psa mógł „ułożyć”. Jeśli masz słaby charakter może być ci ciężko zapanować nad zwierzęciem. Nie lepiej jeśli masz charakter porywczy. Pies mógłby iść w twoje ślady w porywczości. W takim wypadku szukaj ras o bardziej łagodnym usposobieniu. 

Pies wymaga czasu

Zanim zdecydujesz się na psa to jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Mianowicie, pies to odpowiedzialność. Pies potrzebuje twojego czasu. Musisz wygospodarować minimum jedną, dwie godziny dziennie dla psa (szczególnie dla szczeniaka) na opiekę, na spacery, zabawy, szkolenie itp. Jeśli pies ma przebywać cały czas sam to pomyśl czy to aby na pewno to dobry pomysł. A jeśli pies miałby być na łańcuchu to w ogóle daj se spokój. Nie lubimy cię! I idź stąd! My – odpowiedzialni właściciele psów kochamy swoje czworonogi i nigdy ich nie krzywdzimy!

Niezależny dla zapracowanych

Pamiętaj każdy pies potrzebuje abyś dla niego poświęcił trochę twojego czasu. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu poza domem i twój pies nie będzie miał zbyt dużo towarzystwa powinieneś rozważyć rasę o charakterze bardziej niezależnym. Na szczęście dla Ciebie nie każdy pies wymaga stałego kontaktu z właścicielem.

akita

Akita, owczarek kaukaski, środkowoazjatycki, jużak czy podhalańczyk to psy które znakomicie funkcjonują przez większość dnia bez obecności człowieka. Oczywiście nie znaczy to, że możesz je zostawić całkowicie samopas. One również wymagają troski i twojego czasu na szkolenie, zabawy czy spacery. Te psy jednak nie oczekują ciągłego stawiania ich w centrum Twojego dnia. Dzięki temu przebywając przez jakiś czas same na posesji, lub od czasu do czasu w kojcu, nie odczuwają z tego powodu niedogodności.

Kochasz ruch na świeżym powietrzu?

Jeśli jesteś sportsmenem lub sportsmenką to również masz duży wybór ras odpowiednich dla Ciebie. W roli towarzyszy sportu jak bieganie czy jazda na rolkach znakomicie sprawdzą się wyżły, dobermany, owczarki niemieckie, owczarki szkodzkie, pointery, golden retrivery, labladory, setery, bouviery, briardy,  a nawet beagle i sznaucery. A to tylko wybrane przykłady ponieważ bieganie z człowiekiem kocha bardzo wiele ras dużych i średnich. Przez cały rok możesz uprawiać jogging, a Twój pies będzie Ci w tym towarzyszył dostarczając dodatkową satysfakcję i motywację.

doberman a sport

Lubisz jazdę na rowerze – żaden problem

Wspólna z psem jazda na rowerze, zwłaszcza latem, to dla czworonoga nieco większe wyzwanie. Jednak chart, wyżeł, husky, seter, pointer, owczarek niemiecki, wilczarz, gończy polski czy posokowiec doskonale mu sprostają. Oczywiście nie mówimy tutaj o stukilometrowych trasach, ale przy dobrym, systematycznym, i długotrwałym treningu już kilkanaście kilometrów może wchodzić w grę. Największa jednak przyjemność dla właścicieli i czworonogów mieści się w granicy kilku kilometrów. Do takich przejażdżek sprawdzą się psy ras średnich i większych. 

Po prostu zabawy z psem

Istnieją sporty czy zabawy ruchowe typowo psie – takie jak aportowanie, frisbee (aportowanie dysku) lub agility (tor z przeszkodami dla psa). Do takich zabaw najlepiej nadają się psy średniej wielkości, ponieważ odznaczają się one szybkością, zwinnością, wytrzymałością i skocznością. W tej dziedzinie prym wiodą border collie, pudel, owczarki i retrievery, ale pamiętajmy że do takich zabaw nada się praktycznie większość ras, bo każdy pies kocha zabawę z człowiekiem, a profesjonalni trenerzy potwierdzają, że każdego psa można nauczyć kilku prostych sztuczek.

pies z frisbee

Radość z radości psiaka pluskającego się w wodzie

golden retriever w wodzie

Latem często wyjeżdżasz nad wodę? Pomyśl o tym że niektóre psy kochają pływać. Wyobraź sobie radość swojego czworonoga którego zabierasz nad jezioro staw. Podczas kąpieli chętnie będzie nam towarzyszył labrador, golden retriever, nowofundland, berneńczyk, owczarek niemiecki, sznaucer, wyżeł, seter, ale nie tylko, ponieważ zdecydowana większość psów lubi pływać.

Nie masz czasu na długie spacery?

pekińczyk

Jeśli nie możesz często chodzić na długie spacery, to  powinieneś skupić się na wyborze psa z ras mniejszych. Obowiązek spaceru Cię nie ominie, ale te psiaki potrzebują go stosunkowo mniej. Dobrym wyborem będzie spaniel kontynentalny miniaturowy (papillon),modny w japonii pomeranian, pudel miniaturowy, jamnik króliczy, yorkshire terier, mops, maltańczyk, shih-tzu  czy pekińczyk. Potrzebują one mniej ruchu na świeżym powietrzy niż rasy większe, dlatego chętniej spędzą większą część dnia w mieszkaniu ze swym panem czy panią.

Pies w mieszkaniu, w bloku?

Wiele osób zadaje sobie te pytania Czy można mieć psa mieszkając w bloku? Czy pies w takim wypadku nie będzie krzywdzony? Otóż pewnie zauważyłeś że wiele osób ma psy w mieszkaniach i naprawdę jeśli zapewnisz swojemu psu odpowiednią ilość ruchu to nie ma znaczenia czy mieszkasz w bloku w mieście, czy w domku na wsi. Zwróć uwagę na to że niektóre rasy (szczególnie duże) jak chaty, wyżły, husky, owczarki czy setery potrzebują ekstremalnie dużo ruchu. W przypadku jego braku będą cierpieć, a nawet mogą mieć problemy ze stawami lub inne schorzenia. Dlatego rozważ rasy mniejsze lub średnie. Pamiętaj jednak że te szczególnie małe potrafią być szczekliwe i robić dużo hałasu. Dlatego ideałem tutaj będzie znalezienie złotego środka.

Pies Obronny nie jest dla każdego

doberman

Czasem chcemy wybrać rasę psa która będzie doskonale bronić i pilnować naszej posesji. Jaką rasę wybrać, gdy chcemy, by czworonóg zapewnił nam bezpieczeństwo? Większość ludzi raczej nie ma problemu ze wskazaniem takich ras jak doberman, owczarek niemiecki, rottweiler, dogue de Bordeaux, czy mastiff. Psy te charakteryzują się ogromnym instynktem obronnym. Bardzo silną więź przyjmują również ze swoim terytorium. Dzięki temu doskonale spełnią nasze oczekiwania jako psów obronnych. Pamiętajmy jednak że z powodu zarówno silnych charakterów jak i wyraźnych popędów instynktu psy te mogą stać się źródłem poważnych problemów, a ich opanowanie niektórym właścicielom może sprawić wiele trudności.

Dlatego – zwłaszcza gdy często przyjmujemy gości, lub mamy w bezpośrednim sąsiedztwie dzieci – to warto rozważyć rasy duże, ale te o bardziej zrównoważonym charakterze. Bedą to bernardyn, labrador, wodołaz, wilczarz, dog niemiecki czy bobtail. Psy takie już samym wyglądem odstraszają intruzów, jednak ich usposobienie jest łatwiejsze do opanowania, co przy odpowiednim wychowaniu daje nam pewność że pies bez wyraźnego powodu nie zrobi nikomu krzywdy.

Inteligentny pies do szkolenia

Profesjonalni trenerzy są zgodni. Każdego psa można wytresować. Niektórym psom jedynie zajmuje to trochę więcej czasu. Psy są gatunkiem bardzo pojętnym i nawet dziecko może nauczyć zwykłego kundelka kilku podstawowych komend.

Często przyszli właściciele poszukują najinteligentniejszego, czy najwytrzymalszego psa. Zapominają jednak że wychowanie takiego psa może być nie lada wyzwaniem. Jako rasy najbardziej inteligentne wymienia się najczęściej psy takie jak owczarek niemiecki,  owczarek belgijski, owczarek australijski, doberman, border collie, pudel czy sznaucer. Często jednak z wychowaniem ich kłopoty może mieć nawet doświadczony właściciel czworonogów. Dlatego warto przyjąć zasadę że wszystkie psy są inteligentnymi stworzeniami, a dzięki temu często znacznie lepsze efekty szkoleniowe osiągają przewodnicy ras które uważane są za bardziej przeciętne niż te superinteligentne.

Pies przy dzieciach

Jaką rasę psa wybrać jeśli mamy w domu, lub planujemy mieć dzieci? Ponownie powinniśmy pamiętać, że kluczowym elementem jest wychowanie psa, ale bardzo dużą rolę odgrywają również jego predyspozycje genetyczne. Dlatego powinniśmy szukać ras które charakteryzuje łagodność charakteru i ogromna cierpliwość. Pies powinien być opiekuńczy i odporny na ból i stres. Nie może gwałtownie reagować na hałas i ruch.

Zdecydowanie lepiej w relacjach z dziećmi radzą sobie psy ras średnich i większych. Są mniej wrażliwe i bardziej wytrzymałe. Dzieci zazwyczaj też wolą duże czworonogi, bo czują się przy nich bezpieczniej – więcej masy do przytulania w porównaniu do małej pchełki którą zbyt łatwo nadrepnąć.

pies z chłopcem

Unikajmy ras porywczych. W internacie krążą filmiki gdzie amstaf, pit bull czy doberman opiekuje się dzieckiem, pamiętajmy jednak że bardzo ciężko „ułożyć” takiego psa i nigdy nie ma pewności czy coś mu „nie odstrzeli”. Dlatego sprawmy dzieciom radość, kupując golden retrievera, nowofundlanda, berneńczyka czy wilczarza irlandzkiego lub innego psa ras dużych lub średnich o zrównoważonym, łagodnym usposobieniu.

Pies ze schroniska

pies

Wcale nie jest tak że wybierając psa rasowego mamy od razu zestaw gotowych cech charakteru psa, a wybierając psa ze schroniska nie wiemy na co się decydujemy. Spora część charakteru psa zależy od jego wychowania. Natomiast część jego przysposobienia możemy ocenić po wyglądzie psa za szczeniaka, wyglądzie jego rodziców (jeśli mamy taką wiedzę) i po zachowaniu szczeniaka już we wczesnym stadium rozwoju. Jeśli nie zależy nam aby pies koniecznie był czysto rasowy, a jedynie chcemy mieć dobrego towarzysza, to pies ze schroniska jest doskonałym wyborem.  

Podsumowanie

Każdy jednak chciałby mieć psa inteligentnego, wytrzymałego i zdrowego. Pamiętajmy że wiele tych cech w rzeczywistości zależy bardziej od nas samych niż naszego czworonoga.

pan i pies

Wybierajmy tak aby zapewnić psu szczęście poprzez odpowiednie warunki i zaspokojenie jego potrzeb. W ten sposób szczęście to z pewnością dotknie również i nas, a miłość zwierzęcia potrafi być bezcenna.

źródła:

psy.pl/jaka-rase-psa-wybrac/

wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *