Psi lifestylePsie charakteryPsie Tipy

Jak zrozumieć psią mowę?

Każdy, kto kiedykolwiek spędził czas w towarzystwie psa, wie, że podobnie jak ludzie, psy mają swoje osobowości i charaktery. Doświadczają też wielu uczuć dokładnie w taki sam sposób, jak ludzie i wszystkie inne ssaki. Co jest zadziwiające psy posiadają również swoją mowę. Nie jest to język werbalny w którym wypowiada się słowa, ale zauważmy, że czasem intuicyjnie potrafimy wyczuć nastrój psa i jego nastawienie. Czasem nawet wręcz możemy dokładnie zrozumieć co chce nam powiedzieć – jak chociażby prośba o spacer. Aby lepiej zrozumieć psią mowę warto poznać co oznaczają niektóre komunikaty jakie do nas owe czworonogi wysyłają.

Przede wszystkim musimy zaakceptować to że psy porozumiewają się między sobą w odmienny sposób niż ludzie. Do komunikacji wykorzystują w mniejszym stopniu struny głosowe, za to w większym stopniu zapach i mowę ciała. O ile merdający ogon i podskakiwanie wokół nas możemy z łatwością odczytać, to jednak nie zanosi się na to, że nasz pupil wyśle nam wiadomość na messengerze lub zostawi sygnał zapachowy na tablicy na fejsbuku. Jednak pocieszające jest to, że mimo barier potrafimy doskonale się porozumiewać. 

Merdający ogon

Być może najbardziej rozpoznawalnym komunikatem jest merdający ogon. Najczęściej tłumaczymy go jako wesołość i pozytywne nastawienie. Po części jest to prawidłowe tłumaczenie, mało kto jednak wie, że zachowanie ogona ma znacznie więcej znaczeń.  

Przykładowo:

  • Szybkie merdanie ogonem podniesionym w górę oznacza podekscytowanie.
  • Ogon skierowany w górę, ale sterczący oznacza zazwyczaj rozpoznawanie sygnału/zagrożenia
  • Ogon skierowany w dól może oznaczać uległość i zaniepokojenie
  • Natomiast podkulony ogon oznacza niekomfortową sytuację – często lęk lub poczucie zagrożenia  

Alert and excited – czujny, podekscytowany

Neutral and exploring – neutralnie nastawiony, badający sytuację

Submissive and concerned – uległy i zaniepokojony

Concerned or unpleasant about person or animal – zaniepokojony lub niekomfortowy w stosunku do osoby lub zwierzęcia

Excited – podekscytowany

Happier – rozweselony

Pleasent about person or animal – przyjaźnie nastawiony do osoby lub zwierzęcia

Less enthusiastic – odrobina entuzjazmu

Anxious or uptight – Zaniepokojony, spięty

ogon psa sygnały

Sterczące uszy

To naturalne że pies nadstawia uszu gdy chce wyostrzyć słuch. Gdy uszy są uniesione, ale nie „nastroszone” i skierowane do przodu, oznacza to, że pies jest zrelaksowany i świadomy swojego otoczenia. Gdy twój pies dodatkowo przechyla głowę na bok, podczas gdy jego uszy są wyprostowane, oznacza to, że próbują zrozumieć ciebie lub jego otoczenie.

Gdy jednak uszy są mocno napięte i skierowane do przodu pies rozpoznaje sytuację, jest zaniepokojony, bądź mocno zaciekawiony. Może również w tym momencie reagować na bodźce postawą  dominującą, lub wręcz agresywną.

Ziewanie

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *