Pies ze schroniskaszczenięta

Pierwsze dni psa w domu

Właśnie pojawia się w Twoim życiu nowy, czworonożny przyjaciel. Pierwsze dni spędzone razem z  pewnością będą ekscytujące. Będzie też kilka obowiązków i sytuacji do ogarnięcia. Poznaj kilka wskazówek i uczyń pierwsze dni łatwiejszymi dla was obojga.

szceniaczek

Zanim przybędzie twój nowy pies

Poznaj 6 punktów które powinieneś rozważyć przed przywiezieniem psa do domu

1. Rodzina z pieskiem.

Pies wymaga dużo zaangażowania i systematycznych obowiązków. Zanim zdecydujesz się na przyprowadzenie szczeniaka upewnij się że wszyscy w rodzinie jesteście zgodni i chcecie mieć nowego członka rodziny. Następnie koniecznie zdecydujcie, kto będzie jego głównym opiekunem. Dzieci często deklarują przejęcie opieki nad pieskiem, ale po pewnym czasie tracą zapał i ciężko jest im się z tych obowiązków wywiązywać. Ustalcie kto będzie pamiętał o karmieniu, a kto i kiedy będzie pieska wyprowadzał na spacery.

2. Zaopatrzenie.

Kup kilka podstawowych rzeczy z wyprzedzeniem, aby nie poszukiwać ich na gwałt gdy pies już przybędzie.

Oto, czego potrzebujesz:

– miski na żywność i wodę

– karma i inne jedzenie

 – obroża i smycz

– legowisko

– zabawki (zwłaszcza zabawki do gryzienia/żucia)

– środki czyszczące (szampon dla szczeniąt, papierowe ręczniki i spray do powierzchni)

– podkłady higieniczne

 

Ewentualnie:

– kojec / klatka

– bramka drzwiowa

– skrzynia na zabawki

3. Przygotuj terytorium.

pies pod kocem

Jeśli przynosisz do domu szczeniaka, może on okazać się mistrzem gry w chowanego i włazić gdzie nie powinien. Zablokuj mu dostęp do takich miejsc. Zapewne również będzie go ciekawić wszystko dookoła. Sprzątnij wszystkie rzeczy których nie powinien brać do pyszczka. Zorganizuj też miejsce na zabawy, aby nie potykać się o krzesła czy inne rzeczy. Pomyśl też o toalecie. Na początek możesz skorzystać z podkładów higienicznych aby nauczyć szczeniaka korzystać z nich w razie nagłej potrzeby. Z czasem nauczy się załatwiać na dworze.

4. Pierwsze dni w nowym miejscu.

Najlepiej byłoby, gdybyś wziął kilka dni wolnego na przyzwyczajenie psa do nowego otoczenia. Oszczędzi to psu wiele stresu i łatwiej się przystosuje. Ważne abyś był z nim na początku. Stopniowo jednak przyzwyczajaj go również do zostawania samemu. Najpierw kilka minut, następnie kilkanaście i stopniowo wydłużaj. Tak aby po tych kilku dniach, gdy wrócisz do pracy, dla twojego psa twoja nieobecność nie była czymś zupełnie nowym.

5. Wybierz odpowiedni egzemplarz.

Każdy pies ma inną charakterystykę i inne potrzeby. Upewnij się że będziesz w stanie je zapewnić. Jeśli nie masz podwórka z dużym wybiegiem i odpowiedniej ilości czasu na długie spacery szukaj psa takiej rasy która potrzebuje mniej ruchu. Spacery i biegi są konieczne, ale niektóre psy potrzebują ich zdecydowanie więcej niż inne.

Jeśli mieszkasz w bloku to szukaj psa o łagodnym usposobieniu. Niektóre małe psy wydają się być odpowiednie do małego mieszkania jednak potrafią być zajadliwe i szczekliwe. Oczywiście sporo tutaj to kwestia wychowania, ale część to również predyspozycje genetyczne.

6. Zaplanuj podróż do domu.

Znajdź pomocnika, który pomoże Ci odebrać psa. Młode szczenięta, które nigdy wcześniej nie jeździły samochodem, mogą się wiercić i biegać po całym aucie lub być przerażone i narobić „plamę”. Poproś kogoś, aby usiadł obok twojego psa podczas jazdy do domu, uspokajając go. A pod psa podłóż matę higieniczną lub stary koc.

Gdy twój pies jest już w domu

1. Spokój i bezpieczeństwo.

Dla małego, nieśmiałego szczeniaka lub psa, zabranego w nowe miejsce, a następnie zalewanego mnóstwem nowych doznań sytuacja może być lekko stresująca. Nowe miejsca, nowe zapachy, nowe dźwięki. Przez pierwsze dni utrzymuj nastrój dość łagodny i spokojny. Nie puszczaj głośno muzyki. Ulokuj pieska w jego miejscu i dodawaj mu otuchy, z czasem zacznie zwiedzać otoczenie. Pozwól mu na to. Nabierze odwagi i się oswoi.

Jeśli pierwsze trzy dni piszczy nocą możesz go pocieszać. Po tym czasie stanowczo ogranicz twoje reakcje na piski – inaczej nauczysz go że kiedy piszczy przybędzie nagroda w postaci głaskania przez pana lub panią.

2. Psia toaleta.

Każdy pies ma swoje potrzeby fizjologiczne. Małe szczenię nie ma jeszcze uregulowanych pór na załatwianie się. To zupełnie normalne jeśli narobi ci na podłogę. Nie krzycz na pieska, bo to może jedynie pogorszyć sprawę. Często go wyprowadzaj, a z czasem się nauczy.

Dobrym sposobem jest rozłożenie podkładów higienicznych po całym pomieszczeniu gdzie przebywa pies. Następnie z czasem ograniczać je do coraz mniejszej powierzchni. Z czasem dwie maty będą zupełnie wystarczające. A jeszcze później pies nauczy się załatwiać na dworze i staną się one całkowicie zbędne.

szceniak

3. Rozpocznij trening.

Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej i łatwiej pies będzie uczyć dobrych manier. Nie chodzi o to aby w pierwszy dzień znał komendę „siad”. Chodzi o odpowiedni stosunek do psa. Pies musi mieć jasno ustalone co mu wolno a co nie. Na przykład czy może wchodzić na łóżko lub kanapę. Powstrzymuj psa aby nie skakał na ludzi na powitanie. Kiedy jest mały wygląda to niegroźnie i radośnie, ale kiedy urośnie może być problemem. 

4. Ustal rutynę.

Rutyna pomaga w szkoleniu domowym i uspokaja psa. Ustal harmonogram na posiłki. Po pewnym czasie wprowadź regularność spacerów. Pies odwdzięczy się respektowaniem zasad i poprawnym zachowaniem.

5. Socjalizacja.

Pies powinien czuć się swobodnie wokół innych ludzi i innych psów. Już od małego oprowadzaj psa po okolicy i poznawaj z zapachami i innymi stworzeniami. Ucz go reagować na ludzi i inne zwierzęta.

Stopniowo przyzwyczajaj psa również do pozostawania samemu. Na początku kilka minut. Stopniowo dłużej. Chodzi o to by docelowo kilka godzin dla psa bez opiekuna nie było szokiem i nietypowym wydarzeniem. Pamiętaj zawsze że zbyt długo pies sam jednak przebywać nie powinien.

6. Znajdź weterynarza.

Szczególnie ważne jest, aby pierwsza wizyta weterynarza była przyjemnym doświadczeniem. Możesz być zaskoczony ale Twój pies może być szczęśliwy z powodu wizyt u „psiego doktora”. Jeśli weterynarz kocha zwierzęta, ma odpowiednią wiedzę i odpowiednie podejście to wizyty u niego mogą być przyjemnymi spotkaniami, zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego pupila.

Pierwsze kilka tygodni spędzonych przez twojego psa w domu będzie okresem ogromnego dostosowania – psa do otoczenia i Twojej rodziny do nowego członka. Ty natomiast z łatwością możesz sprawić, że przystosowanie będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *