Psi lifestyle

Pies w mieszkaniu w bloku?

Wiele osób mieszkających w blokach i kamienicach marzy o tym aby mieć psa. Kiedy jednak trzeba się zdecydować to targają nimi wątpliwości, czy aby na pewno mogę hodować pieska w mieszkaniu, tak aby nasz pupil nie męczył się przebywając przez większość dnia w dość ograniczonym terytorium.

Na pewno zauważyłeś już że wiele osób ma psa pomimo że mieszka w bloku. A zdążają się psy ras naprawdę dużych. Ty jednak zastanawiasz się czy zwierzę mieszkając w Twoim lokum nie męczyłoby się. Krótka odpowiedź brzmi  – „to zależy”. Przede wszystkim powinieneś zacząć od siebie. Oceń jakie warunki jesteś w stanie zapewnić psu (ile spacerów i jak długie, ile czasu będzie ktoś w mieszkaniu z psem, a ile czasu będzie zostawał sam).

Przy decyzji o adopcji psa do mieszkania zwróć uwagę na kilka kwestii:

– wielkość psa i zapotrzebowanie na ruch,

– szczekliwość / spokojny charakter

– zapotrzebowania społeczne psa

– zapotrzebowania fizjologiczne psa

Pies będzie potrzebował zewnętrznego obszaru do toalety i regularnych spacerów. Często przyjmuje się tutaj zasadę minimum wyprowadzania psa 3 razy dziennie. Przy czym dla szczeniaków jest to nawet częściej, gdyż ich potrzeby fizjologiczne jeszcze nie są tak dobrze uregulowane jak u starszych psów.  Każda rasa ma różne potrzeby – decydując się na adopcję staraj się wybrać psa o charakterystyce dopasowanej do Twojego stylu życia.

Mały pies do małego mieszkania?
– Nie koniecznie.

Chociaż Chihuahua są często uważane za doskonałe zwierzęta domowe dla małych mieszkań ze względu na ich niewielkie rozmiary, są dość niespokojnymi psami i są znane ze szczekania. Hałas może łatwo przenosić się w bloku mieszkalnym, a sąsiedzi mogą być podrażnieni hałasem podekscytowanego szczeniaka.

Duzy pies do mieszkania?

Duże psy takie jak husky, owczarki niemieckie czy collie potrzebują bardzo dużo ruchu i tych ras nie zaleca się trzymać w małym mieszkaniu. Niektóre duże rasy nie potrzebują mieć bezpośredniego dostępu do ogrodu, ale konieczne jest, aby ich potrzeby energetyczne zostały spełnione. Kilka spacerów dziennie to absolutne codzienne minimum. Do tego każdy pies potrzebuje się wybiegać. Trzeba mu zapewnić zabawy (np. aportowanie) i możliwość hasania – czy to zabaw z innymi psami, czy towarzyszenia Ci przy wieczornym joggingu lub dla niektórych ras – bieg przy rowerze.

Towarzyski pies do mieszkania?

Niektóre rasy psów wykazują znacznie większe potrzeby towarzyskie i niemalże ciągłego kontaktu z człowiekiem. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu poza domem i twój pies nie będzie miał zbyt dużo towarzystwa powinieneś rozważyć rasę o charakterze bardziej niezależnym. Akita, owczarek kaukaski, środkowoazjatycki, jużak czy podhalańczyk to psy które znakomicie funkcjonują przez większość dnia bez obecności człowieka.

O czym trzeba pamiętać?

Rutyna

Wprowadzenie psa dołącz do codziennej rutyny. Staraj się wyprowadzać i karmić psa o tej samej porze każdego dnia. To znacznie ułatwi przystosowanie jego toalety.

Regularne spacery i ćwiczenia

Pies któremu brakuje ruchu może sprawiać problemy wychowawcze. Aby tego uniknąć zapewnij mu regularne codzienne spacery, zabawy na powietrzu i w domu i inne aktywności w zależności od potrzeb.

Pies to nie zabawka.

Musisz mieć świadomość że pies to również codzienne obowiązki przez długie lata. Jakkolwiek my, właściciele tych czworonogów – naszych najlepszych przyjaciół, wiemy że warto.

Socjalizacja

Na pewno wokół Ciebie mieszkają inni ludzie i inne zwierzęta. Już za szczenięcego okresu musisz nauczyć psa na nich reagować (lub ignorować). Twój pies musi nauczyć się być szczęśliwym i spokojnym wokół innych.

Trenuj swojego psa

Szkolenie jest niezbędne w prawidłowym wychowaniu psa. Nie chodzi o to aby każdy pies wykonywał wymyślne sztuczki, ale bardziej o to by był posłuszny i by dobrze rozumiał hierarchię „stada”, oraz znał granice dotyczące co mu wolno, a czego nie.

Naucz psa zostawać samemu

Już za szczeniaka naucz psa że jeśli zostanie chwilę sam to nic się nie dzieje. Przyzwyczajaj go stopniowo. Po pewnym czasie stanie się to dla niego normalne i będzie w tym czasie spać lub zajmować się sobą (oczywiście wszystko w rozsądnych granicach).

Zapewnij psu zabawki

Pies potrzebuje wrażeń. Dźwięków, zapachów, zabawek do gryzienia i żucia. Zapewnij mu tych bodźców aby rozwijał się zdrowo. Pies okaże Ci wdzięczność poprzez pożądane zachowania, a Ty będziesz mieć satysfakcję z jego radości i prawidłowego rozwoju.

sczeniak cos gryzie

Przystosuj mieszkanie

  • Zwolnij dużo miejsca na podłodze, by było gdzie biegać i bawić się.
  • Wpuść do mieszkania dużo naturalnego światła. Psy, podobnie jak wszystkie ssaki, potrzebują światła słonecznego, aby zachować zdrowie.
  • Przechowuj delikatne przedmioty poza zasięgiem. Im mniej jest do przewrócenia, tym lepiej. Zwłaszcza dla szczeniaka wszystko jest interesujące. Większy pies, jeśli go nauczysz, łatwo pojmie które przedmioty są jego zabawkami a które nie.
  • Wydziel miejsce na sen (legowisko) i na posiłki. Miejsca te nie mogą znajdować się na przejściu i powinny być na uboczu.

Psy potrzebują dostępu do odpowiedniego miejsca, w którym mogą ćwiczyć co najmniej raz dziennie. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości spacerów. Ponadto spoczywa na Tobie obowiązek zapewnienia psu odpowiedniego szkolenia i socjalizacji (kontakty ze zwierzętami i innymi ludźmi).  Jeśli zapewnisz psu odpowiednie warunki z pewnością przystosuje się do życia w mieszkaniu i będzie zdrowy i szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *